ביטוח סיעודי: מה זה, האם אתם צריכים ביטוח מתאים ואיך מוצאים פוליסה טובה?

 ביטוח סיעודי: מה זה, האם אתם צריכים ביטוח מתאים ואיך מוצאים פוליסה טובה?

היתרון העיקרי ברכישת פוליסת סיעוד הוא חיסכון בעלויות

ישראלים רבים תוהים אם יוכלו להרשות לעצמם את העלויות הכרוכות בחיי רווחה ואיכות עם הגיעם לגיל השלישי. חיסכון הפנסיה שלכם עשוי לכסות את יוקר המחיה, אל עלות טיפול סיעודי היא סיפור אחר לגמרי.

רוב הסיכויים הם שבשלב כלשהו בגילאים המבוגרים, תזדקקו לטיפול רפואי שאינו ניתן במסגרת הביקורים הקבועים אצל רופא המשפחה ושהוא קצת יותר מורכב מאשפוז קצר, ועלויות טיפולים אלו עלולות להיות יקרות מאוד. ביטוח סיעודי מסייע בהתמודדות עם יוקר המחיה של קשישים, ומדריך זה מסביר את מרכיבי הביטוח ויתרונותיו.

מה זה ביטוח סיעודי ומה הוא מכסה?

"טיפול ארוך טווח" פירושו סיוע יומיומי בחיי השגרה שמאפשר לכם לחיות כפי שאתם חיים עכשיו. אנשים רבים, שאינם בטוחים מה זה ביטוח סיעודי, חושבים על טיפול זה כטיפול סיעודי שמתאים לאנשים מוגבלים, אבל זוהי תפיסה שגויה.

טיפול ארוך טווח כולל הרבה יותר ומציע סיוע בפעילויות של חיי היומיום, טיפול בבית ושהות במעון יום למבוגרים. ביטוח סיעודי משלם עבור עלויות טיפולים אלה, והכיסויים משתנים בין הפוליסות אבל ברוב המקרים תוכלו לקבל:

 • שהות לפרק זמן מורחב בבית אבות.
 • מגורים בקהילות מסייעות.
 • טיפול במרכזים רפואיים לטיפול באלצהיימר או בבעיות זיכרון.
 • שהות במעונות יום למבוגרים.
 • טיפולים ביתיים שניתנים על ידי איש מקצוע.
 • שהות בנופשונים.
 • אשפוז בהוספיס.

כדאי שתדעו בדיוק איזה שירותים וסוגי מרכזים רפואיים זמינים לחולה סיעודי

מרכזי טיפוח אישי, למשל, ברוב המקרים אינם מכוסים במסגרת ביטוח סיעודי, וחשוב להקפיד להתייעץ עם סוכן הביטוח שלכם לגבי הכיסוי לפני שתבחרו בשירותי טיפולים מסוימים.

הטבות ביטוח סיעודי זמינות עבור חולה סיעודי שאינו מסוגל עוד לבצע לבד שתי פעולות לפחות של חיי היום יום מתוך רשימת הפעולות ברשימת ADL, שכוללות:

 • רחצה
 • שליטה בסוגרים
 • אכילה
 • שימוש בשירותים
 • ליקוי קוגניטיבי.

האם כדאי לרכוש ביטוח סיעודי?

יש שני שיקולים שחשוב לקחת בחשבון כשאתם מחליטים אם תרכוש ביטוח סיעודי: הסיכון שלכם להזדקק לטיפול ממושך; וכמה יעלה הטיפול הסיעודי ללא ביטוח. בהתאם לנתוני משרד הבריאות, לאדם בגיל 65 בשנת 2020 יש סיכוי של שבעים אחוזים להזדקק לטיפול כלשהו בטווח הארוך.

אחד מתוך חמישה מבוגרים יזדקק לתמיכה סיעודית במשך יותר מחמש שנים, וברוב המקרים, נשים זקוקות לטיפולים ארוכים יותר מגברים. במילים פשוטות, הסבירות שתזדקקו לטיפול ממושך היא גבוהה, כך שהתשובה לשאלה אם ביטוח סיעודי משתלם היא ברורה: ודאי שכן.

האם מקורות ההכנסה לא יספיקו לתשלום טיפולים רפואיים בעתיד?

זהו, שממש לא בטוח. אנשים רבים אינם רוכשים ביטוח סיעודי כי הם סומכים על תשלומי הפנסיה שלהם, תשלומי הביטוח הלאומי, חסכונות שיש להם, או ביטוח בריאות פרטי. אבל חשוב להבין שעם כל היתרונות של מקורות פיננסיים אלו, יתכן שהם לא יספיקו לכיסוי הטיפולים הרפואיים והסיעודיים שתזדקקו להם במשך שנים ארוכות.

מהם היתרונות של פוליסת סיעוד לקשישים?

היתרון העיקרי ברכישת פוליסת סיעוד הוא חיסכון בעלויות. שיעורי הפרמיות יהיו נמוכים בהרבה ממה שתשלמו עבור טיפולים ללא ביטוח. הפוליסה מאפשרת לכם לשמור על חסכונותיהם, הנכסים והעצמאות הכלכלית שלכם. כמה יתרונות חשובים אחרים כוללים:

הגדלת הזמינות של אפשרויות הטיפול

אם אתם מסתמכים על תשלומי הביטוח הלאומי בלבד, שהות בבית אבות היא הבחירה היחידה שלכם. עם ביטוח סיעודי, אתם יכולים להחליט היכן ברצונכם לקבל טיפול, בין אם בביתכם, בבית אבות, במוסד סיעודי או במסגרת דיור מוגן.

הרחבת מגוון השירותים הזמינים

כלומר, תוכלו לקבל טיפולים של ביקורי אחיות או סייעי בריאות בבית, שהות במעונות יום למבוגרים, ושירותי סיוע שונים.

הקלה על בני המשפחה במשימות הטיפול

ביטוח סיעודי מסייע בתשלום עבור טיפולי תמיכה, כך שבני המשפחה לא יצטרכו לטפל בכם מסביב לשעון.

באיזה גיל הכי כדאי לקנות פוליסת ביטוח סיעודי?

הגיל המתאים ביותר לרכישת ביטוח סיעודי היא באמצע שנות החמישים לחייכם. חברות ביטוח יודעות שרוב האנשים מתחילים לפתח בעיות בריאות חמורות לאחר גיל 55, ולכן הפרמיות גבוהות יותר עבור מועמדים מבוגרים.

אבל אם גילכם הוא בסביבות 55 ובריאותכם טובה יחסית, אתם עדיין צעירים מספיק מבחינת חברות הביטוח ותוכלו לקבל את התעריפים הטובים ביותר.

כמה טיפים לסיום על רכישת ביטוח סיעודי

הנה כמה טיפים שחשוב לזכור כשאתם מחפשים את הפוליסה הנכונה של ביטוח סיעודי:

אל תהססו לשאול שאלות

ביטוח הוא תחום מורכב, אבל אם אתם מקפידים להתייעץ עם סוכן הביטוח שלכם, הנקודות המורכבות יתחילו להישמע לכם הגיוניות.

חשוב להבין נקודות ספציפיות שאינכם בטוחים לגביהם, בין אם אינכם בטוחים אילו שירותים מכוסים במסגרת הפוליסה או איך מתבצעות העליות בשיעורי הפרמיה העתידיים, ולכן חשוב לשאול ולשאול עד שתרגישו בנוח להתקדם עם אותה חברת ביטוח.

השוואת מחירים בין שלוש חברות ביטוח שונות לפחות

במקרים רבים, תוכלו לקנות פוליסת ביטוח סיעודי שזמינה במחירים נמוכים בהרבה מפוליסות אחרות, ושתואמת את חוק ביטוח סיעודי והתנאים שלפיהם חברת הביטוח עובדת. לכן מומלץ להשוות פוליסות עם כמה חברות שונות, ולבדוק על מנת להבין:

 • מה מכוסה במסגרת כל פוליסה.
 • מהם היתרונות והגבולות.
 • אילו מרכזים רפואיים מכוסים במסגרת הביטוח.
 • ומה יהיו הפרמיות לסוגים שונים של כיסויים.

את ההחלטה מקבלים רק לאחר בחינת כל השיקולים

אם סוכן ביטוח מנסה להאיץ בכם לקבל החלטה או אינו מספק לכם את כל המידע הדרוש, מומלץ להחליף סוכן. כדאי לערוך רשימה של כל התכונות החיוניות לכל פוליסה על מנת להשוות כראוי.

בדרך כלל, סוכני הביטוח נדרשים לספק לכם קווי מתאר של כל הפוליסות המוצעות. ברגע שיש לכם רשימה טובה של אפשרויות, תוכלו לעבור על כל הפוליסות עם בן משפחה או חבר שאתם סומכים על שיקול דעתו.

תכנון קדימה

לאחר שתרגישו בנוח עם פוליסת ביטוח סיעודי לכל החיים שתלווה אתכם בגילאים מבוגרים, קחו בחשבון את האופן בו ייראו השנים הבאות מבחינת תשלומים וכיסויים. שלמו באמצעות כרטיס אשראי ולא במזומן, כך שיהיה תיעוד של התשלום שלכם. חשוב לוודא שאתם מקבלים את הפוליסה שלכם בתוך חודש, ואז שמרו אותה במקום בטוח.

לאחר שתקבלו את הפוליסה שלכם, יהיה לכם זמן קצר לבטל אותה אם תגלו שמרכיבי הפוליסה שונים ממה שציפיתם. הגדירו הוראת קבע לתשלומי הפרמיה בחשבון הבנק שלכם, על מנת שלא תחמיצו תשלם בטעות ותאבדו את הכיסויים שלכם.

מאמרים דומים