ביטוח צד שלישי: מה זה ואיך מתנהלים מול חברת הביטוח?

 ביטוח צד שלישי: מה זה ואיך מתנהלים מול חברת הביטוח?

כדאי שתהיו בטוחים שיש לכם כיסוי מלא כשאתם בוחרים ביטוח צד ג'

ביטוח צד שלישי הוא פוליסת ביטוח שנרכשת במטרה להגן מפני תביעות של אחרים. אחד הסוגים הנפוצים ביותר בביטוח צד ג' הוא ביטוח רכב. צד שלישי מציע כיסוי כנגד תביעות נזקים והפסדים שנגרמים לנהג שאינו המבוטח, ולכן אינו מכוסה במסגרת פוליסת הביטוח. הנהג שגרם את הנזק הוא הצד השלישי.

כדאי שתהיו בטוחים שיש לכם כיסוי מלא כשאתם בוחרים ביטוח צד ג', ולכן חשוב להבין א הסוגים השונים של הפוליסות עד למציאת הכיסוי שמתאים לכם. מדריך זה מסביר מה זה ביטוח צד ג', מה הוא מכסה, ומה היתרונות המוצעים למבוטחים.

מה זה ביטוח צד ג' ואיך הוא עובד?

מבוטחים רבים אינם בטוחים מה זה ביטוח צד ג', מה הוא כולל, ואיך מפעילים את הפוליסה. זהו סוג של ביטוח אחריות שנרכש על ידי מבוטח, שהוא הצד הראשון, מחברת ביטוח, שהיא הצד השני, לצורך הגנה מפני תביעות של מישהו אחר, שהוא צד ג'. הצד הראשון אחראי לנזקים או להפסדים שנגרמו לצד השלישי, ללא קשר לסיבת הנזקים.

קיימים שני סוגי כיסוי אחריות צד ג' לרכב. ראשית, ביטוח צד ג' נזקי גוף מכסה עלויות שנובעות מפגיעות באדם. עלויות פגיעות אלה עשויות לכלול הוצאות כמו טיפול בבית חולים, אובדן שכר וכאב וסבל עקב התאונה.

שנית, אחריות לנזק ברכוש מכסה עלויות שנובעות מנזקים או אובדן רכוש. דוגמאות לנזק לרכוש כוללות תשלום להחלפת צמחי גינה או רהיטי גן, כמו גם פיצוי בגין אובדן שימוש במבנה.

שימו לב למגבלות הפוליסה

גם במצבי "ללא אשמה", כיסוי האחריות הוא כמעט חיוני, כי לא תמיד חברת הביטוח תגן על המבוטח מפני תביעות בסכומים של מיליון שקלים לכיסוי פגיעות קשות.

שני סוגים של ביטוח צד שלישי חשובים, במיוחד לאנשים פרטיים, כגון בעלי בתים עם נכסים משמעותיים להגנה. ככל שיש למבוטח יותר כסף ונכסים, כך המגבלה צריכה להיות גבוהה יותר עבור כל כסוג של כיסוי אחריות.

מה זה "אחריות" בפוליסת ביטוח צד ג'?

ביטוח אחריות ציבורית כולל עסקים שהתהליכים העסקיים או הפעילויות העסקיות שלהם עלולות להשפיע על צדדים שלישיים, כגון קבלני משנה, אדריכלים ומהנדסים. כאן הצד השלישי יכול להיות מבקרים, אורחים או אנשים שנמצאים בבית העסק. רוב חברות הביטוח כוללות ביטוח אחריות ציבורית בתיק הביטוח שלהן על מנת להגן מפני נזק לרכוש או נזק אישי.

ברוב המקרים, ביטוח אחריות למוצר מכסה את כל סוגי המוצרים העיקריים, כולל כימיקלים, מוצרים חקלאיים וציוד פנאי, ומגן על חברות מפני תביעות בגין מוצרים או רכיבים שגורמים נזק או פציעה לאנשים אחרים.

מה מכסה ביטוח צד ג' לרכב?

המונח 'צד שלישי' מתייחס לאדם שמעורב בתביעת ביטוח רכב, שאינו המבוטח, בעל הפוליסה או הנהג. אז זה בדרך כלל הנהג האחר שהיה מעורב בתאונה. פוליסת ביטוח צד ג לרכב מבטיחה שאם אתם גורמים לתאונה, כל נזק לרכב או לרכוש של האדם האחר ישולם על ידי חברת הביטוח שבה אתם מבוטחים.

אבל נזק לרכב של הנהג המבוטח לא יכוסה, ויהיה צורך לשלם את החשבון כדי לתקן אותו. אין אפשרות גם להגיש תביעה אם המכונית שלכם נפגעת מאש או נגנבה, ואם אתם נפצעים, יתכן שתצטרכו לשלם עבו העלויות הרפואיות שלכם, כגון פיזיותרפיה. ביטוח צד שלישי בלבד מכסה גם את כל הנוסעים ברכב שלכם שנוסעים איתכם, אם הם נפגעים בתאונה.

מה קורה אם אתם נקלעים לתאונה ויש לכם רק כיסוי של ביטוח צד ג' ?

הנה כמה תרחישים שמסבירים מתי אפשר להפעיל ביטוח צד ג':

אם התאונה התרחשה באשמתכם

חברת הביטוח תשלם כל פיצוי נדרש לצד השני המעורב בתאונה. הפיצוי יכול להיות העלות של תיקון הרכב שלו או תביעות נזקי גוף, ולכן לפני שבוחרים את הפוליסה המתאימה, כדאי להבין בדיוק כמה עולה ביטוח צד ג'.

אם התאונה אינה באשמתכם

חברת הביטוח של הנהג האחר תשלם כל פיצוי שמגיע ישירות אליכם. חברת הביטוח לא תסייע לכם במהלך הגשת התביעה, ולא תוכלו גם לתבוע תיקון לרכב שלכם מחברת הביטוח, כך שבונוס התביעות שלכם לא יושפע.

איזו הגנת ביטוח צד שלישי מקבלים במקרה של שריפת או גניבת רכב?

לאנשים שמחפשים מעט יותר כיסוי, פוליסות ביטוח שריפה או גניבה מציעות את אותן הטבות שמוצעות על ידי ביטוח צד שלישי, אבל חברת הביטוח תשלם גם אם המכונית שלכם נפגעת משריפה או נגנבת. ביטוח רכב צד ג' לגניבה ולשריפה בדרך כלל מכסה:

  • עלות להחלפת המכונית אם היא נגנבת ואין אפשרות להחזיר אותה.
  • עלות לתיקון נזקי האש ברכב, גם אם הנזק התרחש כתוצאה מהצתה מכוונת או בשוגג.
  • עלות לתיקון נזק לרכב לאחר פריצה, כלומר, כל המנעולים שעלולים להיפגע במהלך ניסיון גניבה, או העלות לכיסוי רדיו גנוב או מערכת ניווט.

יכול להיות שיש אופציה יותר זולה מביטוח רכב צד ג'?

אנשים רבים מאמינים שפוליסת ביטוח צד ג חייבת להיות זולה יותר מאשר ביטוח מקיף, אבל לא תמיד זה המקרה. מסיבה זו, חשוב לבדוק את כל האפשרויות הקיימות ולבחור את הפוליסה שהכי מתאימה לצרכים שלכם.

נתונים סטטיסטיים מצביעים על העובדה לפיה יותר תביעות מוגשות בפוליסות ביטוח צד ג', ולכן חשוב להבין היטב ביטוח צד ג לרכב הסבר, כי בחלק מהמקרים, פוליסות אלו עולות יותר. יכול להיות שאתם מקבלים תמורה נהדרת לכסף עם פוליסת ביטוח מקיף באותו מחיר, או שיתכן שתקבלו רק קצת יותר עם פוליסת ביטוח צד ג'.

אז מתי ביטוח צד שלישי הוא אפשרות טובה?

אם המכונית שלכם שווה מעט מאוד, ביטוח צד שלישי לרכב עשוי להיות אפשרות מתאימה, שכן עלות ביטוח צד ג' לרכב, כדי לתקן אותו לאחר תאונה, עשויה להיות זהה לרכישת רכב חדש לגמרי.

נהגים צעירים או חדשים עשויים לבחור בביטוח רכב זה, בניסיון להוזיל את העלות ולהימנע מתוספות, אבל הם עשויות למצוא הצעות מחיר טובות יותר אם הם מקדישים כמה דקות כדי לבצע השוואת מחירי ביטוחי רכב חובה ומקיף, כדי להבין את תעריפי הביטוחים השונים.

אם אתם הבעלים של רכב מדגם חדש, תשלום עבור תיקונים יכול להיות יקר במיוחד, ואז ביטוח מקיף עשוי להיות בחירה טובה יותר. זה גם יכול להיות מתסכל במיוחד אם התאונה אינה באשמתכם ואינכם יכולים להגיש תביעה, כך שאתם מוצאים את עצמכם מתמודדים עם חשבון תיקונים די נכבד.

מאמרים דומים