תנו למומחים שלנו לדאוג לכם, צרו עמנו קשר לייעוץ חינם!

050-1234567

מחפשים מידע נוסף לגבי ביטוח מסויים? צרו עמנו קשר לייעוץ חינם

  ביטוח דירקטורים: רוב הסיכויים הם שזה הביטוח הכי חשוב שתרכשו

  איזו פוליסת ביטוח נושאי משרה ודירקטורים יכולה להתאים לכם?

  מנהלים בכירים ודירקטורים במיוחד, עוסקים במשרות בכירות של ניהול ארגונים, ומתוקף תפקידם, הם אחראים על תחומים מובילים בארגון. המשרות שלהם מניעות את הארגון, שולטות בו ומניעות את כל המחלקות מתפקיד ראשי ובכיר. 

  אלא שזוהי אחריות שעלולה לעתים לפגוע בהם או בארגון, אם מוגשת תביעה נגדם או נגד הארגון, שטיעוניה העיקריים הם נזקים שנגרמו לארגון או התנהלות שאינה תקינה או שאינה בתום לב.  התביעות עשויות להיות מוגשות נגד הארגון או נגד המנהלים הבכירים מבעלי מניות, עובדים בארגון, לקוחות, ספקים, גובי חובות ומגוון רחב של תובעים שעשויים להיפגע כתוצאה מהתנהלות הדירקטורים או הארגון. 

  לכן ראשית יש להקפיד על ניהול שאין בו רבב, במובנים של מקצועיות גבוהה, יושרה ואמינות, ומצד שני, לקנות פוליסת ביטוח דירקטורים שתגן עליהם מפני כל תרחיש אפשרי.

  מנהלים בכירים חשופים לתביעות, אז כדאי להיות מוכנים

  התביעות שמוגשות נגד דירקטורים, נושאי משרה או נגד הארגון עשויות להתבסס על מגוון תרחישים, שחשוב שיהיה להם כיסוי במסגרת פוליסת ביטוח דירקטורים ונושאי משרה. ברוב המקרים, התביעות המוגשות טוענות לאובדן כלכלי שנגרם לתובע, בין אם הטענה מבוססת או לא, ושלטענת התובע, האחריות לנזק שנגרם הוא ההתנהלות של המנהל הבכיר. 

  תביעות בנושא אחריות דירקטורים ונושאי משרה יכולות לכלול טיעונים נגד ההתנהלות של המנהלים הבכירים, כמו למשל טענות על טעויות מקצועיות; הצהרות כוזבות; הזנחת תחום פעילות; רשלנות בתפקיד; שימוש לרעה בכוח; או חריגה מסמכות התפקיד. 

  בשנים האחרונות, בתי המשפט נוטים להתייחס אל דירקטורים כאל נציגים רשמיים של תאגידים, ארגונים או חברות, ומפנים את האחריות המשפטית כלפי נושאי משרה אלו גם אם הנתבע הוא הארגון לכן חשוב שפוליסת ביטוח דירקטורים ונושאי משרה יתייחס אל הדירקטורים ואל תפקידיהם כמייצגים העיקריים של הארגון.

  הגנה כלכלית, אבל לא רק

  הכיסוי שמוצע על ידי חברות ביטוח בפוליסות ביטוח דירקטורים, משתנה לפי מאפייני הפוליסה והתרחישים השונים, אבל ברוב המקרים הכיסוי מציע ביטוח אחריות דירקטורים ונושאי משרה, כלומר, הגנה כלכלית בגין תביעות שמוגשות נגד הדירקטורים המבוטחים, וכיסוי לתשלום ההוצאות המשפטיות הכרוכות בהגנה על הנאשמים.

  לפוליסת ביטוח אחריות דירקטורים ונושאי משרה אין תוקף ללא הגבלת זמן, ואם התרחשו בארגון מצבים כמו איחוד או מיזוג הארגון עם ארגון אחר, או העברת השליטה על הבעלות בארגון או מצב של אבדן נכסים, פוליסת הביטוח שהותאמה למצבים שלפני תרחישים אלו, כבר תאבד את תוקפה. 

  מכיוון שרכיבי הפוליסה נוגעים לתרחישים שעשויים להשתנות במסגרת הפעילות של הארגון, חברות הביטוח בוחנות את מעמד הפוליסה מחדש עם כל שינוי משמעותי שמתרחש בארגון, בחברה או בתאגיד.

  עוד כמה שיקולים שחשוב לקחת בחשבון כשקונים ביטוח דירקטורים

  חברות ביטוח מציעות פוליסות ביטוח אחריות דירקטורים ונושאי משרה בתנאים שונים שנכללים בפוליסה, ולכן יש לבדוק לעומק מה מציעה הפוליסה, מהם התרחישים שבגינם הארגון והמנהלים הבכירים יהיו מוגנים, ובעיקר יש לבדוק את השורה התחתונה: כמה יעלה הביטוח לארגון. 

  אבל חשוב לקחת בחשבון לא רק את שיקול המחיר אלא את שיקולי הרחבת הביטוח במקרה הצורך, בהתאם לשינויים שיתרחשו בארגון, ובאילו תנאים מוצעת הרחבת הפוליסה. 

  קיימים מספר סוגי פוליסות ביטוח אחריות נושאי משרה, שמוגדרים באמצעות הכיסויים של ההתחייבויות, העלויות המשפטיות וחשיפות אחרות, ויש לבחור את הכיסוי המתאים על סמך הסיכונים והאופן שבו הארגון מנוהל.

  כדי לבחור את הפוליסה המתאימה, מומלץ לפנות לקבלת הדרכה של איש מקצוע מתחום הביטוח שיסייע בבחירת הכיסוי המתאים ביותר לארגון ולמאפייני התנהלותו.

  הערך המוסף של הגנה על מנהיגי החברה

  מלבד מימון תביעות שמוגשות כנגד הנהגת החברה, קיימים יתרונות נוספים לרכישת ביטוח נושאי משרה:

  הגנה על המנהיגים

  דירקטורים ונושאי משרה רבים ישמחו להצטרף לארגון או לתאגיד כשהם יודעים שהם מוגנים מפני חשיפה לחבות אישית. ביטוח נושאי משרה מסייע בטיפול בבעיה זו.

  מניעת משיכת השקעות

  חברות הון סיכון וחברות הון פרטיות דורשות במקרים רבים הגנה של ביטוח דירקטורים לכיסוי נושאי מחקר ופיתוח, לפני שהן משקיעות בארגון.

  כיסוי שכר טרחה משפטי

  גם אם דירקטורים ונושאי משרה אינם פטורים ממתן הדין על התנהגות קלוקלת, הארגון נדרש לשלם שכר טרחה משפטי בסכומים משמעותיים כדי להגן על המנהלים. כשיש כיסוי הולם של ביטוח דירקטורים ונושאי משרה, סביר להניח כי שכר הטרחה המשפטי שהחברה נדרשת לשלם, יכוסה במסגרת הביטוח.

  ביטוח דירקטורים: שאלות ותשובות

  מה מכוסה במסגרת ביטוח דירקטורים ונושאי משרה?

  ביטוח אחריות דירקטורים ונושאי משרה מגן על הנכסים האישיים של דירקטורים ונושאי משרה במקרה שהם נתבעים באופן אישי על ידי עובדים, ספקים, מתחרים, משקיעים, לקוחות או אנשים או גוים אחרים, בגין התנהלות פסולה בפועל או לכאורה, בכל הנוגע לניהול החברה או הארגון.

  מה לא מכוסה במסגרת ביטוח דירקטורים ונושאי משרה?

  ביטוח דירקטורים ונושאי משרה אינו מספק כיסי למה שאנשים רבים מחשיבים להתנהלות חמורה ביותר של דירקטורים או נושאי משרה; כמו למשל חוסר יושרה, מרמה, התנהלות פלילית או זדונית שבוצעה במכוון, וכן הלאה. הביטוח לא יספק גם כיסוי לפגיעה גופנית או אישית של אדם, או נזק פיזי לרכושו של אדם אחר.

  מה זה אחריות דירקטורים ונושאי משרה?

  פוליסת ביטוח אחריות דירקטורים ונושאי משרה חיונית למקרים שבהם תביעות שמוגשות נגד ארגונים בארץ, ומופנות באופן אישי כלפי המנהלים הבכירים. ההאשמות בתביעות אלו עלולות להיות חמורות ולעלות כספים רבים לארגון, ולכן כדאי שיהיה כיסוי מתאים לתשלום ההגנה המשפטית הדרושה להתמודדות עם התביעות.
  ביטוח נושאי משרה ודירקטורים דרוש לחברות פרטיות אבל במיוחד למנהלים בכירים בחברות שנסחרות בבורסה, כדי להתגונן מפני תביעות שעילותיהן הן טענות נגד ההתנהלות של הארגון בכלל והתנהגות הדירקטורים הבכירים בפרט.

  האם אחריות דירקטורים היא של המנהלים בלבד או של כל הארגון?

  למרות שהאחריות העיקרית של נושאי משרה בארגונים מופנית כלפי הארגון, בעלי תפקידים אלו עלולים למצוא את עצמם נתבעים בתביעות שטוענות על ניהול שאינו תקין של הארגון, מצג שווא, חוסר יושר בניהול משא ומתן, או אירועים חריגים שונים שהמשותף להם הוא ההתנהגות הבעייתית של המנהלים הבכירים.
  פוליסת ביטוח נושאי משרה ודירקטורים חיונית כדי לוודא שתהיה הגנה משפטית הולמת בהליכים המשפטיים והסיכונים הכרוכים בתביעות אלו. חשוב להבין שפוליסת ביטוח אחריות נושאי משרה אינה פוטרת את המנהלים מאחריות להתנהלותם אלא מסייעת במימון ההוצאות המשפטיות.

   

  לסיום, השאלה אינה אם יש לכם ביטוח דירקטורים, אלא אם יש לכם פוליסה מעולה

  השאלה אם לרכוש ביטוח דירקטורים או לא, היא שאלה זניחה, כי ארגון שמתנהל ללא פוליסה מתאימה שמגנה על המנהלים שלו, חשוף לתביעות שיוגשו נגדו, בצדק או שלא בצדק, ועלות מימון ההגנה המשפטית עשויה להסתכם בסכומים גבוהים שיפגעו בהכנסות הארגון, וחבל.

  אז השאלה היא איזו פוליסת ביטוח נושאי משרה ודירקטורים יכולה להתאים לכם, כדי שהמנהלים לא ייאלצו להתמודד ללא הגנה הולמת בתביעה שעלולה להמיט עליהם לא רק בעיות כלכליות משמעותיות, אלא גם לפגוע במוניטין של המנהלים ושל הארגון, שהושג בעמל ובקפדנות במשך שנים של פעילות. 

  צרו עמנו קשר לקבלת ייעוץ חינם!